W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet ustaw, w tym nowelizację ustawy o podatku VAT. W ten sposób dostosowano polskie przepisy do unijnych. Chodzi przede wszystkim o nałożenie na przedsiębiorców obowiązku elektronicznego fakturowania. W ten sposób, zdaniem Rady Ministrów, będzie można lepiej zwalczać przestępstwa związane z oszustwami podatkowymi.
Okres przejściowy
Ustawa nakłada na każdą firmę, która jest płatnikiem VAT, obowiązek rejestrowania faktur przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur. Zwolnione z tego obowiązku będą tylko te firmy, które nie mają w Polsce stałej siedziby lub miejsca prowadzenia działalności.
„Ustawa przewiduje możliwość wystawiania faktur elektronicznych lub faktur w postaci papierowej w okresie od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. przez podatników obowiązanych do wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jeżeli dokonywana przez nich sprzedaż jest zwolniona od podatku lub wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku, dokonują czynności dokumentowanych fakturami uproszczonymi, dokonują czynności dokumentowanych fakturami wystawionymi przy zastosowaniu kas rejestrujących” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta RP.
Szybszy zwrot podatku
W ustawie znalazł się też zapis skracający podstawowy termin zwrotu podatku od towarów i usług z 60 do 40 dni. Warunek — dotyczy tylko przypadków, w których rozliczenia dokonano przy wykorzystaniu faktury elektronicznej.
Ustawa wejdzie w życie 1 lipca 2024 roku. Niektóre jej zapisy, jak choćby te, o obowiązku stosowania faktur elektronicznych, będą wchodzić w życie w różnych okresach.
Czytaj też:
Budżet z 92 mld zł deficytu. Prezydent podpisał ustawęCzytaj też:
Zamrożenie cen prądu również w 2024 roku? Ministerstwo odpowiada