Inflacja konsumencka osiągnie poziom jednocyfrowy we wrześniu, skutkiem tego stopy procentowe będą również spadać, ocenia minister finansów Magdalena Rzeczkowska.
„Obserwujemy obecnie zauważalnie spadającą inflację, już we wrześniu będzie jednocyfrowa. Spodziewamy się, że skutkiem tego stopy procentowe będą również spadać. Równocześnie działania rządowe, będące w gestii różnych ministerstw cechuje elastyczność i reagowanie na zmienną sytuację na rynkach m-nar i poziom inflacji” – napisała Rzeczkowska na swoim profilu w serwisie X (dawniej Twitter).
„Rząd obserwując sytuację na rynkach surowcowych i energetycznych podejmuje celowane działania, aby zmniejszyć presję inflacyjną i stworzyć osłonę gospodarstw domowych przed skutkami zawirowań, wdrożyliśmy różne uzupełniające się mechanizmy fiskalne i osłonowe. Dostosowujemy je do bieżącej sytuacji, aby zapewnić Polakom optymalną ochronę” – czytamy dalej.
Inflacja w Polsce nadal powyżej 10 proc.
Jak podał w czwartek Główny Urząd Statystyczny, inflacja konsumencka wyniosła 10,1 proc. w ujęciu rocznym w sierpniu 2023 r., według wstępnych danych. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych pozostały bez zmian. Konsensus rynkowy wynosił: 10 r/r i 0 proc. m/m.
Na konferencji prasowej po lipcowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący RPP Adam Glapiński mówił, że obniżka stóp procentowych w skali "typu 0,25 pkt proc." jest możliwa na następnym decyzyjnym posiedzeniu Rady we wrześniu, przy założeniu jednocyfrowej inflacji i 90-procentowej pewności jej dalszego spadku.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1 do 6,75 proc. w przypadku stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Czytaj też:
W przyszłym tygodniu obniżki stóp proc.? Członkini RPP: „Zagłosowałabym"Czytaj też:
Co zdrożało, co potaniało. GUS podał dane o inflacji