Ustawa o zakazie handlu w niedzielę i święta weszła w życie w 2018 roku. Od tego czasu wielokrotnie modyfikowano dokument. Z początku niedziele niehandlowe miały miejsce w każdą pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Od 2021 roku zakupy zrobimy jedynie w siedem niedziel.
Kiedy wypadają niedziele handlowe?
Za nami są już trzy niedziele handlowe. Pierwsza miała miejsce w styczniu, przed rozpoczęciem ferii zimowych. Kolejne dwie odbyły się w kwietniu — przed Wielkanocą oraz majówką. Następne zaplanowane zostały na:
- 25 czerwca;
- 27 sierpnia;
- 17 grudnia;
- 24 grudnia.
Z tej listy widać, że 18 czerwca nie skorzystamy z możliwości zrobienia zakupów w dowolnym punkcie. Tego dnia wszystkie duże sklepy spożywcze i galerie handlowe będą nieczynne.
Gdzie zrobimy zakupy 18 czerwca?
W ustawie o zakazie handlu w niedzielę i święta pojawia się kilka wyjątków. Są to sklepy, które mogą być czynne niezależnie od tego, czy wypada niedziela handlowa. Łącznie wymienione zostały 32 placówki. Wśród nich znaleźć możemy:
- stacje benzynowe;
- lodziarnie;
- apteki;
- piekarnie i cukiernie;
- kioski;
- sklepy na dworcach i lotniskach;
- lecznice dla zwierząt
- restauracje, bary i puby;
- punkty handlowe na festiwalach.
Dodatkowo zakupy w niedzielę możemy zrobić w małych sklepach osiedlowych. Mogą być one otwarte po spełnieniu jednego warunku. Za ladą musi stać właściciel lub ktoś z jego bliskiej rodziny. Takie same zasady obowiązują w sklepach działających na zasadzie franczyzy. Dlatego też 18 czerwca możemy zrobić zakupy w sklepach sieci Żabka czy Carrefour Express.
Co w przypadku złamaniu zakazu?
Za złamanie zakazu handlu właścicielowi grozi kara grzywny od 1000 do 100 000 zł. Jeśli przedsiębiorca wielokrotnie będzie łamać zasady, grozi mu nawet kara więzienia.
Czytaj też:
Kupujemy coraz mniej. Sprzedaż detaliczna spadłaCzytaj też:
Pogarszają się nastroje polskich konsumentów. 90 proc. ostrożnie podchodzi do wydatków