- Z danych GUS wynika, że najwyższymi zarobkami kusiły Kraków, Gdańsk, Warszawa i... Katowice. Z kolei najniższe były one Lublinie, Łodzi i Bydgoszczy. Jak się okazuje, wysokie zarobki nie zawsze idą w parze z wysokimi cenami nieruchomości, czego przykładem są Katowice – mówi Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl.
Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl po raz drugi przygotowali Ranking Dostępności Mieszkań. W zestawieniu wzięli pod lupę 10 największych miast w Polsce, sprawdzając między innymi relację cen mieszkań do wysokości zarobków. W którym mieście kupimy najwięcej metrów kwadratowych za przeciętną pensję?
Wynik Katowic na pewno zwraca naszą uwagę
To właśnie stolica Górnego Śląska charakteryzuje się najkorzystniejszym stosunkiem cen mieszkań do zarobków. W czerwcu 2023 r. za przeciętne wynagrodzenie brutto można tu było kupić 0,87 m kw. nieruchomości w budownictwie deweloperskim.
Bardzo dobrze prezentuje się także Bydgoszcz, gdzie średnia cena metra kwadratowego wciąż nie przekroczyła pułapu 10 tys. zł. Wprawdzie podobnie było w Lublinie i Łodzi, ale akurat te miasta wyglądają najgorzej na tle pozostałych pod względem wysokości zarobków.
Najmniejszą powierzchnię nowego mieszkania za przeciętną pensję mogli kupić w czerwcu tego roku mieszkańcy Warszawy – zaledwie 0,59 m kw. Trudno się temu dziwić, bo choć w stolicy najłatwiej jest o dobrze płatną pracę, to ceny nieruchomości mogą przyprawiać o zawrót głowy.
Gdzie najłatwiej kupić mieszkanie?
Eksperci RynekPierwotny.pl i GetHome.pl w swoim Rankingu Dostępności Mieszkań prócz relacji cen metrażu i zarobków uwzględnili wielkość oferty nieruchomości mieszkaniowych oraz metraż, który przeciętne gospodarstwo domowe może kupić na kredyt w obecnych warunkach. Biorąc pod uwagę te wszystkie kryteria, w Rankingu Dostępności Mieszkań najlepiej wypadająKatowice.
Jak mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, zwycięstwo Katowic na pewno ma duży związek z wysokim poziomem przeciętnych płac, na który wpływa lokalny sektor wydobywczy. – To specyfika stolicy Górnego Śląska, którą trzeba brać pod uwagę. Podobne zastrzeżenia są niepotrzebne w przypadku Gdańska oraz Bydgoszczy, czyli tych miast, które również uzyskały znacznie lepszy wynik od reszty stawki. Warto wspomnieć, że Bydgoszcz to lider ubiegłorocznego rankingu dostępności mieszkań przygotowanego na dokładnie tych samych zasadach – mówi Prajsnar.
Ostateczne wyniki rankingu dostępności nowych mieszkań przedstawiają się następująco:
- Katowice – 100 punktów
- Bydgoszcz – 96 punktów
- Gdańsk – 90 punktów
- Wrocław – 84 punkty
- Lublin – 83 punkty
- Poznań – 83 punkty
- Kraków – 82 punkty
- Łódź – 82 punkty
- Warszawa – 72 punkty
- Szczecin – 72 punkty
Czytaj też:
Kupując mieszkanie można zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy zł. 31 sierpnia weszła w życie ważna zmiana podatkowaCzytaj też:
Portugalczycy mieli przymusowo wynajmować puste mieszkania. Nie ma na to zgody prezydenta