Główny Inspektorat Sanitarny (GIS) wydał pilne ostrzeżenie publiczne dotyczące wycofania popularnej mąki, której partia okazała się niebezpieczna dla zdrowia. W opublikowanym 6 listopada komunikacie GIS poinformował, że w mące wykryto przekroczony poziom ochratoksyny A – groźnej toksyny wytwarzanej przez grzyby z rodzajów Aspergillus i Penicillium. Spożycie tej substancji może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, dlatego GIS przestrzega konsumentów, by nie spożywali produktu.
GIS ostrzega przed szkodliwą toksyną w mące
Ostrzeżenie dotyczy konkretnej partii mąki żytniej razowej typ 2000 o wadze 900 g, produkowanej przez markę Radix-Bis. Zanieczyszczona partia została oznaczona datą 11.12.2024 i już jest wycofywana z obrotu. Producent zobowiązał się do poinformowania klientów oraz wycofania towaru ze sklepów, co będzie nadzorowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Ocena ryzyka została wykonana przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, którzy potwierdzili, że spożycie tej partii mąki może stanowić zagrożenie dla zdrowia konsumentów.
Dlaczego ochratoksyna A jest niebezpieczna?
Ochratoksyna A jest toksyną produkowaną przez grzyby, które mogą rozwijać się w produktach spożywczych przechowywanych w niewłaściwych warunkach. Wykazuje działanie nefrotoksyczne, co oznacza, że może uszkadzać nerki. Ponadto badania sugerują, że ochratoksyna może mieć działanie rakotwórcze, dlatego jej obecność w produktach żywnościowych jest szczególnie niebezpieczna. Toksyna ta występuje często w produktach zbożowych, suszonych owocach, kawie czy winie, a jej dopuszczalne normy są ściśle regulowane. Przekroczenie tych norm, jak w przypadku tej partii mąki żytniej, obliguje producenta do natychmiastowego wycofania towaru z rynku.
GIS zwraca uwagę, by klienci, którzy zakupili mąkę Radix-Bis z partii oznaczonej datą 11.12.2024, nie spożywali jej i niezwłocznie oddali do sklepu lub zutylizowali. Producent oraz organy nadzoru sanitarnego zapewniają, że w sklepach podjęto już działania mające na celu usunięcie tego produktu z półek.
Czytaj też:
InPost zmienia zasady. To warto wiedzieć przed wizytą w paczkomacieCzytaj też:
Inflacja rośnie, coraz mniej mamy w portfelach. „Konsumenci analizują, co i za ile kupują”