Federalna Grupa Robocza ds. Pomocy Bezdomnym (BAG) poinformowała we wtorek, że w 2022 roku w Niemczech było 607 tys. osób przynajmniej tymczasowo bezdomnych. BAG zwraca uwagę, że pod koniec pierwszej połowy zeszłego roku bezdomnych było 447 tys. osób. Oznacza to, że całkowita liczba w ciągu roku była o 58 proc. wyższa niż w 2021 roku, a liczba w dniu sprawozdawczym wyższa o 67 proc.
Powody bezdomności w Niemczech
Skąd tak znaczący wzrost? Według organizacji można to tłumaczyć m.in. dużą liczbą bezdomnych uchodźców z Ukrainy.
W 57 proc. przypadków BAG stwierdziła, że powodem bezdomności wśród obywateli Niemiec było wypowiedzenie umowy najmu. W co piątym przypadku (21 proc.) były to długi czynszowe i energetyczne, jak również konflikty w środowisku życia. W 16 proc. przypadków decydującą rolę odegrał rozwód bądź separacja.
Dyrektor zarządzająca BAG Werena Rosenke podkreśla, że inflacja, wzrost kosztów i rosnące czynsze obciążają gospodarstwa domowe o niskich dochodach. Szczególnie narażone na bezdomność grupy to jednoosobowe gospodarstwa domowe o niskich dochodach, samotni rodzice i pary z wieloma dziećmi.
Zdaniem organizacji założony przez niemiecki rząd cel budowy 100 000 nowych mieszkań socjalnych rocznie nie wystarczy. Potrzebnych jest również 100 000 kolejnych mieszkań w przystępnych cenach. W ostatnich latach wybudowano zaledwie 25 000 nowych mieszkań socjalnych, co nie mogło nawet zrekompensować zmniejszenia zasobów lokali socjalnych z powodu wygaśnięcia zobowiązań.
Dane zebrane przez BAG są wyższe od tych publikowanych przez Federalny Urząd Statystyczny. Można to tłumaczyć inną metodologią sporządzania statystyk. W przeciwieństwie do Federalnego Urzędu Statystycznego, który liczy tylko osoby, które są zakwaterowane w ośrodkach dla bezdomnych, BAG liczy również osoby bezdomne, które przebywają u przyjaciół i znajomych, a także osoby bez żadnego zakwaterowania.
Czytaj też:
Niemcy będą pracować krócej. Minister ostro krytykuje koncepcjęCzytaj też:
Wstrząsające statystyki z Niemiec. „Każdego dnia co najmniej jedna ofiara zbiorowego gwałtu”