Z danych przekazanych PAP przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że szacowna stopa bezrobocia rejestrowanego w czerwcu wyniosła 4,9 proc. To o 0,1 pkt proc. mniej niż w maju.
Przed miesiącem resort podał, że według wstępnych szacunków stopa bezrobocia w maju wyniosła 5 proc., czyli o 0,1 pkt proc. mniej niż miesiąc wcześniej i w maju ubiegłego roku. Dane te potwierdził pod koniec czerwca Główny Urząd Statystyczny (GUS).
Bezrobocie w Polsce. Najlepiej w Wielkopolsce, najgorzej na Podkarpaciu
Z danych przekazanych przez resort pracy wynika, że w poprzednim miesiącu najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w województwie podkarpackim (8,2 proc.), najniższą zaś w Wielkopolsce (2,9 proc.).
Ministerstwo podało również, że w czerwcu w urzędach pracy zarejestrowanych było 763,7 tys. bezrobotnych. To o 12,9 tys. mniej niż miesiąc wcześniej i o 19,8 tys. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
W czerwcu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 95,1 tys. wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. To o 8,7 tys. więcej niż w maju br., ale o 7,4 tys. mniej niż w czerwcu zeszłego roku.
Ministerstwo zwraca uwagę, że po raz ostatni mniej bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 1990 roku, co oznacza, że tak dobrej sytuacji nie było od 34 lat.
Pozytywne informacje przyniosły również niedawne dane Eurostatu. Według metodologii unijnego urzędu statystycznego stopa bezrobocia w maju wyniosła w Polsce 3 proc. Wynik ten daje nam pozycję unijnego wicelidera (wyprzedzają nas tylko Czechy ze stopą bezrobocia na poziomie 2,7 proc.). Średnia unijna to 6 proc., podczas gdy w strefie euro jest to 6,4 proc. Najwyższą stopę bezrobocia odnotowano w Hiszpanii (11,7 proc.) i Grecji (10,6 proc.).
Czytaj też:
Kiedy minimalna kwota wynagrodzenia przestanie chronić przed jego potrąceniem?Czytaj też:
Były rzecznik MSZ szuka pracy. „Tam mnie też nie chcą”