Jak przypomina Wirtualna Polska, od 2022 roku gospodarstwa domowe posiadające kompostownik na bioodpady, mogą ubiegać się w gminie o częściowe zwolnienie z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wysokość ulgi różni się w zależności od zasad ustalonych przez samorząd (najczęściej jest to poziom kilku-kilkudziesięciu złotych miesięcznie od jednej osoby).
Jak zauważa Portal Samorządowy bywają przypadki, gdy osoby deklarujące posiadanie kompostownika tak naprawdę nim nie dysponują, a chodzi jedynie o zmniejszenie wspomnianych opłat. Dlatego gminy decydują się na przeprowadzenie kontroli w tym zakresie.
Kontrole kompostowników. Kiedy ulgi nie będzie?
Kontrole nieruchomości pod kątem odpowiedniego wykorzystywania przydomowych kompostowników odbywają się na podstawie art. 9u ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o sprawdzenie czy kompostowanie bioodpadów odbywa się w sposób zgodny z przepisami, ale też skontrolowanie czy przydomowy kompostownik w ogóle istnieje.
Ulga w zakresie opłat za wywóz śmieci przestaje obowiązywać, jeśli osoba kontrolowana:
-
nie posiada przydomowego kompostownika;
-
nie kompostuje bioodpadów;
-
uniemożliwi osobie upoważnionej przez wójta przeprowadzenie kontroli.
Możliwość ponownego starania się o zwolnienie z części opłaty mieszkaniec zyskuje dopiero po upływie 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o utracie ulgi stała się ostateczna.
O terminach kontroli gminy informują na stronach internetowych. Odbywają się one w godzinach pracy urzędu. Na początku września kontrole ruszyły m.in. w gminie Kurów (woj. lubelskie) i Jaworze (woj. śląskie). W przyszłym tygodniu (17-19 września) urzędnicy będą sprawdzać kompostowniki w m.in. w Grodzisku Wielkopolskim, Grąblewie, Kobylnikach, Kurowie i Słocinie.
Czytaj też:
Nie wszyscy właściciele domów wiedzą o tym zakazie. Trzeba liczyć się nawet z aresztemCzytaj też:
Policjant wykorzystywał służbowy radar do wystawiania fałszywych mandatów