Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów inflacja w Wielkiej Brytanii spadł. W grudniu wskaźnik wzrostu cen wyniósł 10,5 proc. w skali roku. Dla porównania w listopadzie wynosił 10,7 proc.
Szczyt inflacji za nami?
W październikowym szczycie inflacja w Wielkiej Brytanii wyniosła 11,1 proc. w skali roku. Był to najwyższy odnotowany wynik od 41 lat. Od tamtej pory inflacja powoli spada. Jak podaje brytyjskie Biuro Statystyk Narodowych, największy spadek nastąpił w sektorach transportu, odzieży i rekreacji, kompensując podwyżki w mieszkalnictwie i usługach domowych, żywności i napojach bezalkoholowych.
Podstawowy wskaźnik CPI, który nie obejmuje żywności, energii, alkoholu i tytoniu, był stabilny w grudniu na poziomie 6,3 proc.
Stopy procentowe
Stopy inflacji gwałtownie wzrosły w 2022 r., napędzane skokami cen energii, gdy zachodnie sankcje wgryzają się w dostęp do rosyjskich dostaw ropy i gazu. Politycy walczą z rosnącą inflacją za pomocą serii podwyżek stóp procentowych.
Bank Anglii ostatnio podniósł główną stopę procentową o 0,5 punktu procentowego do 3,5 proc. w dniu 15 grudnia. Rynki finansowe przewidują dalszy wzrost do 4 proc., kiedy spotkają się, aby ustalić kolejne kroki polityki pieniężnej.
Inflacja w Polsce
W piątek Główny Urząd Statystyczny przedstawił pełne dane dotyczące inflacji w grudniu 2022 roku. Szybkie szacunki z początku miesiąca zaskoczyły ekspertów. Teraz wyliczenia się potwierdziły, grudniowa inflacja wyniosła 16,6 proc.
Wraz z ostatecznymi wyliczeniami dotyczącymi grudniowej inflacji Główny Urząd Statystyczny opublikował dane średnioroczne. Inflacja ogółem, w całym 2022 roku, wyniosła 14,4 proc. Dla porównania inflacja średnioroczna w 2021 roku wyniosła 5,1 proc.
Najmocniej drożejącą kategorią produktów w zeszłym roku były te związane z użytkowaniem mieszkania i nośniki energii. Wzrost cen w tej kategorii wyniósł 22,8 proc. O 19 proc. w ciągu minionego roku podrożał transport.
Czytaj też:
Japonia z ujemną stopą procentową. Bank centralny zdecydowałCzytaj też:
Zamienią restaurację na domowe posiłki, a kino na ciekawą książkę. Polacy zaciskają pasa