-
Europa od jutra bez dużej części rosyjskiego gazu. Ukraina straciła kontrolę nad stacją przesyłu
Od początku wojny na terenie Ukrainy trwała bardzo dziwna sytuacja. Ukraińcy musieli bronić gazociągów, którymi przez Ukrainę do Europy płynął rosyjski gaz. Od 11 maja sytuacja się zmieni.
EnergetykaGospodarka -
Budowlany gigant odcina się od wpływów Kremla. Oligarcha traci kontrolę
Strabag pozbył się ogromnego problemu wizerunkowego. Austriacki gigant budowlany wykupił udziały spółki powiązanej z Olegiem Deripaską.
Firmy i rynkiGospodarka -
Polska pomaga zabezpieczyć dostawy paliw na Ukrainę. Sasin: Pojawiają się prozaiczne trudności
Polska zorganizowała spotkanie dotyczące bezpieczeństwa energetycznego Ukrainy. Udział wzięli wicepremierzy, ministrowie i ambasadorzy.
EnergetykaGospodarka -
Rosja nie czeka na certyfikację Nord Stream 2. Rozpoczęła tłoczenie gazu nowym rurociągiem
Zaskakująca decyzja Rosji. Gazprom dostał polecenie uruchomienia gazociągu Nord Stream 2, mimo tego, że ten nie przeszedł certyfikacji. Odbiorcą nie będą jednak Niemcy.
EnergetykaGospodarka -
Andrzej Duda: Gazprom to zbrojne ramię Rosji. Interkonektor z Litwą to gotowa odpowiedź na szantaż gazowy
Andrzej Duda w towarzystwie m.in. prezydentów Litwy i Łotwy otworzył interkonektor gazowy między Polską a Litwą.
EnergetykaGospodarka -
Kolejny odcinek Via Carpatia oddany do użytku na majówkę. O krok od połączenia Rzeszowa z Lublinem
Rzeszowski oddział GDDKiA oddał do użytku kolejny fragment trasy S19, czyli części projektu Via Carpatia, który łączy północ z południem Europy.
TransportGospodarka -
Horała: Na wywłaszczeniach dotyczących CPK stracą tylko ci, którzy chcieli zarobić na odszkodowaniach
Wiceminister Marcin Horała wyjaśnił w Sejmie, jak będą wyglądały odszkodowania za wywłaszczenia gruntów pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Finanse i inwestycjeGospodarka -
Centralny Port Komunikacyjny w nowym ministerstwie
Marcin Horała zmienia ministerstwo. Od dziś kierowany przez niego projekt CPK, będzie koordynowany przez inny resort.
Gospodarka -
Budowa dróg będzie tańsza. Stary asfalt nie jest już odpadem
Destrukt asfaltowy nie jest już traktowany jako odpad i może być wykorzystany ponownie przy budowie nowych odcinków dróg. GDDKiA szacuje, że zmiana przepisów przyczyni się w kilku najbliższych latach do oszczędności rzędu 400 mln zł.
Gospodarka -
5 międzynarodowych biur chce pracować przy CPK. Wcześniej projektowały lotniska w Pekinie czy Dubaju
Pięć międzynarodowych biur architektonicznych znalazło się w II etapie przetargu na projekt terminala pasażerskiego i dworca kolejowego Centralnego Portu Komunikacyjnego. Firmy te mają w portfolio realizacje na lotniskach m.in. w...
Gospodarka -
LNG stabilizuje rynek gazu
Eskalacja konfliktu w Ukrainie i związana z nią fala dezinformacji spowodowała wzrost zaniepokojenia o stabilność krajowego rynku gazowego. O ile nie ma już praktycznie w Polsce osób, które kwestionowałyby konieczność zakończenia...
Artykuł sponsorowany -
Jest pierwszy chętny na korzystanie z kanału przez Mierzeję Wiślaną, ale sam przekop to za mało
Do portu w Elblągu zgłaszają się firmy zainteresowane świadczeniem usług w segmencie cargo. Aby było to możliwe, nie wystarczy sam przekop Mierzei Wiślanej - potrzebna jest także rozbudowa infrastruktury w elbląskim porcie i okolicy.
GospodarkaTransport -
Tony stali i betonu na zakopiance. GDDKiA prezentuje postęp prac
Trwa budowa zakopianki na odcinku Rdzawka - Nowy Targ, który umożliwi kierowcom przemieszczanie się między Krakowem a Nowym Targiem dwupasmową jezdnią. Włoskiemu wykonawcy nie udało się w terminie wykonać pracy na innym odcinku – oddanie...
Gospodarka -
Transport przez gazociąg jamalski wstrzymany. Niemcy nie otrzymali dostawy z Rosji
Terminal gazowy w niemieckim Mallnow nie otrzymał od 29 marca rosyjskiego gazu, który powinien przepłynąć gazociągiem jamalskim.
EnergetykaGospodarka -
Wykonawcy boją się wojny i wysokich cen. W Polsce są problemy z przetargami
Firmy stające do przetargów na budowę dróg z dużą ostrożnością oceniają swoje siły i coraz częściej wycofują oferty. Na razie nie ma to charakteru masowego, ale stawia pod znakiem zapytania plan rozbudowy dróg szybkiego ruchu o kolejnych...
Firmy i rynkiGospodarka -
Czeka nas nowy kryzys związany z kluczowym surowcem naturalnym
Rosnące zapotrzebowanie na piasek wykorzystywany do produkcji cementu i szkła doprowadziło do powstania czarnego rynku tego surowca i „złodziej piasku”.
Firmy i rynkiGospodarkaPrzemysł -
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy? Spółki Grupy PKP jednoczą siły i niosą wsparcie
W obliczu wojny na Ukrainie stanęliśmy przed nowym wyzwaniem – musimy zapewnić szybką pomoc napływającym do Polski uchodźcom. Spółki PKP, analizując rozwój sytuacji, szybko zaoferowały wsparcie i wdrożyły szereg działań pomocowych dla...
Artykuł sponsorowany -
Innowacyjny asfalt od LOTOSU! Pachnie… kwiatami
Asfalt pachnący kwiatami. Czy to możliwe? Okazuje się, że tak! Spółki Budimex i LOTOS Asfalt stworzyły innowacyjną mieszankę, która ma poprawić warunki pracy budowlańców. Co ważne, komfort jazdy się nie zmieni, bo nowy produkt ma...
Artykuł sponsorowany -
Przekop Mierzei Wiślanej gotowy jeszcze w tym roku. Mamy nowe zdjęcia
Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną po polskiej stronie ma być gotowy jeszcze w tym roku. Pozwoli to uniezależnić się od Rosji w kwestii żeglugi po Zalewie Wiślanym.
GospodarkaWideoGaleria -
Wojna podbija koszty budowy dróg. GDDKiA uspokaja wykonawców, że kontrakty będą, ale skąd wziąć materiały?
Firmy budujące drogi mają powody, by obawiać się, czy będą w stanie zrealizować kontrakty, skoro w górę poszły ceny cementu, kruszyw, stali i energii. GDDKiA uspokaja, że wszystkie prace w toku będą kontynuowane, a przetargi na kolejne...
Firmy i rynkiGospodarka -
Rosyjski gaz przestanie płynąć do Polski jeszcze w tym roku. „Od 30 lat byliśmy uzależnieni od monopolistycznych dostaw z Gazpromu”
Koniec 2022 roku będzie również końcem kontraktu jamalskiego. Polska przestanie tym samym przyjmować gaz ziemny z Rosji.
PrzemysłGospodarka