„Rzeczpospolita" publikuje wyniki sondażu „Co Polacy wiedzą o podatkach?”, przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie e-pity. Z badania wynika, że 85 proc. Polaków deklaruje znajomość PIT. Trzy czwarte ankietowanych kojarzy VAT i podatek od nieruchomości. Jedynie 5 proc. badanych przyznaje się do nieznajomości żadnego z podatków.
Polacy o podatkach. Tylko co piąty twierdzi, że płaci akcyzę
Na pytanie, jakie podatki płacili lub płacą ci, którzy deklarują, że znają przynajmniej jeden, 77 proc. wskazało PIT, za to VAT już tylko 55 proc., a akcyzę jedynie 21 proc. Niemal 5 proc. z tej grupy jest przekonana, że nie zapłaciło i nie płaci żadnej daniny.
– Jakiś podatek z własnej kieszeni płaci codziennie każdy z nas. To przede wszystkim VAT i akcyza, które są typowymi podatkami od konsumpcji i składnikiem ceny za wiele towarów oraz usług, np. lunchu, fryzjera czy biletu autobusowego. Akcyzą objęte jest np. paliwo, więc każdy kierowca dorzuca się do budżetu, płacąc za nie na stacji benzynowej. Nie mówiąc już o innych wyrobach akcyzowych, jak papierosy czy alkohol. Widać, że Polacy tego nie wiedzą, skoro prawie 80 proc. badanych uważa, że nie zapłaciło nigdy akcyzy – komentuje Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy, cytowany przez gazetę.
Zdanie eksperta takie a nie inne wyniki badania dowodzą braku edukacji ekonomicznej, która powinna być elementem nauczania już od szkoły podstawowej.
Wszystko przez częste zmiany przepisów?
Ekspert podatkowy e-pity Piotr Szulczewski podkreśla, że fakt, iż znajomość prawa podatkowego wśród Polaków jest niewielka, to nie ich wina. – Problemem są bardzo niejasne, ulegające szybkim i częstym zmianom przepisy. Ustawodawca nie tylko nie dba o jakość prawa podatkowego, ale nie daje nawet szansy podatnikom, żeby je poznali. Nie ma konsultacji, kampanii informacyjnych, a do tego nowe, nierzadko bardzo skomplikowane przepisy dotyczące tysięcy osób wchodzą w życie z dnia na dzień – tłumaczy Szulczewski.
Badanie metodą wywiadu online odbyło się w październiku 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1002 ankietowanych.
Czytaj też:
Zerowy VAT na żywność albo podwyżki. Politycy mają coraz mniej czasuCzytaj też:
Co dalej z podatkiem Belki? Jest deklaracja koalicji