Jak podało w sobotę radio RMF FM, w rządowym programie dystrybucji węgla mają nastąpić spore zmiany. Dotyczą one przede wszystkim nadwyżek węgla, jakie zostały samorządom. Po znowelizowaniu zasad mieszkańcy będą mogli zamawiać paliwo na kolejny sezon grzewczy.
Niesprzedany węgiel
Zmianie mają ulec przede wszystkim limity węgla, który samorządy mogą sprzedać mieszkańcom. – Wydłuży się okres wnioskowania do czerwca, a sprzedaży do końca lipca — mówi w rozmowie z reporterami RMF FM Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.
Niesprzedany węgiel samorządy będą mogły wykorzystywać same, np. przekazując go spółkom komunalnym. Możliwa będzie także sprzedaż węgla pomiędzy gminami.
Dystrybucja węgla
Od 7 listopada gminy, które chciały wziąć udział w rządowym programie dystrybucji węgla, mogły składać wnioski o jego zakup. Do tej pory w ten sposób sprzedano prawie 2 mln ton węgla. Obecnie, ponieważ sezon grzewczy się kończy, zamówienia spadły z 40 do 20 tys. ton dziennie.
Zgodnie z założeniami ustawy, gminy mogą kupować od spółek państwowych węgiel w cenie 1500 zł za tonę. Sprzedawać go mogą za maksymalnie 2 tys. złotych.
Gminy mogą to robić samodzielnie, działać w porozumieniu z innymi gminami, a dystrybucję węgla będzie można zorganizować przez spółkę komunalną lub skład węgla, z którym gmina podpisze umowę, a także przez grupy producenckie rolników, którzy posiadają wagi.
Gminy, które kupiły węgiel do sprzedaży przed wejściem w życie nowych przepisów, będą mogły wnioskować o zwrot różnicy w cenie.
Czytaj też:
„Podatek Sasina” wraca. Spółki notowane na GPW z dużymi stratamiCzytaj też:
Rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków. Sasin zdradził szczegóły