Na umocnienie polskiej waluty nie miała wpływu sytuacja w polskiej gospodarce. To pokłosie finansowych decyzji, jakie miały miejsce w Stanach Zjednoczonych.
Amerykański bank centralny podniósł stopy procentowe
22 marca amerykański bank centralny zgodnie z przewidywaniami analityków podniósł stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Główna stopa została podniesiona do 4,75 – 5 proc. FED zdecydował się na taki ruch, pomimo kryzysu, jaki ma miejsce w systemie bankowym.
– Wpływ zawirowań w systemie bankowym na zacieśnianie warunków kredytowych będzie dosyć realny, a decydenci muszą to brać pod uwagę — powiedział Jerome Powell, prezes Rezerwy Federalnej na konferencji prasowej. Jego słowa zmartwiły amerykańskich inwestorów, gdyż komunikat został uznany za dość „gołębi” – informuje Rzeczpospolita.
Na reakcję rynku finansów nie trzeba było długo czekać. Środowa sesja na Wall Street zanotowała mocne spadki głównych indeksów giełdowych. Rentowność amerykańskich obligacji dziesięcioletnich spadła natomiast poniżej 4 proc., do 3,93 proc. Jeszcze kilka godzin wcześniej sięgała 4,25 proc. – czytamy. Zdaniem amerykańskich analityków Rezerwa Federalna zbliża się do końca cyklu podwyżek stóp procentowych.
Silny złoty to pokłosie finansowych decyzji w Stanach Zjednoczonych
Po posiedzeniu FED-u znacznie zyskał na wartości polski złoty. W środę wieczorem złoty umacniał się wobec dolara w ślad za euro. Polska waluta umocniła się o ponad 1 proc. i była najsilniejsza od blisko dwóch miesięcy. Za 1 dolara płacono poniżej 4,3 zł.
Po ogłoszeniu decyzji w sprawie stóp procentowych przez amerykański bank centralny zyskała także unijna waluta. Euro było najmocniejsze wobec dolara od ponad sześciu tygodni. Kurs EUR/USD doszedł do wskaźnika 1,09.
Pokłosie decyzji Rezerwy Federalnej ma wpływ także na czwartkowe notowania walut. Większość z nich notuje od rana znaczne spadki. Średni kurs dolara spadł o 0,57 proc., a euro notuje spadek 0,2 proc. Pod kreską jest także frank szwajcarski, jen japoński czy brytyjski funt. Niewielki wzrost odnotowały jedynie węgierski forint i korona czeska.
Czytaj też:
Stopy procentowe stoją w miejscu, ale obciążenia kredytowe maleją. Przynajmniej statystycznieCzytaj też:
Pogrążona w kryzysie Sri Lanka z 3 mld dol. z MFW