We wtorek rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Dziś po południu poznamy decyzję gremium w sprawie wysokości stóp procentowych. Ekonomiści spodziewają się, że po raz kolejny zostaną one utrzymane na tym samym poziomie.
Jest szansa na obniżkę stóp procentowych?
– Nie spodziewamy się obniżki stóp procentowych na czerwcowym posiedzeniu. Nasza prognoza długoterminowa zakłada, że stopy procentowe NBP pozostaną bez zmian przez cały obecny i przyszły rok – powiedział PAP ekonomista Banku Pekao Kamil Łuczkowski.
Ekspert przyznał jednak, że niższa od zakładanej przez ekonomistów, ale także przez sam bank centralny realizacja ścieżki inflacyjnej w pierwszej połowie 2024 roku (wolniejszy wzrost poziomu inflacji – red.) może wzbudzić większą dyskusję na temat ewentualnych obniżek stóp procentowych. Przypomnijmy, że według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) inflacja konsumencka wyniosła w maju 2,5 proc.
Obecnie główna stopa procentowa NBP, stopa referencyjna, wynosi 5,75 proc. i utrzymywana jest na tym poziomie od października 2023 roku. Nastąpiła wówczas obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Miesiąc wcześniej Rada zaskoczyła obniżką stóp aż o 75 punktów bazowych.
W trakcie ostatniej konferencji prasowej prezes NBP, a zarazem przewodniczący RPP Adam Glapiński powiedział, że proces obniżek stóp procentowych rozpocznie się, gdy „inflacja ustabilizuje się na poziomie, który uznajemy za właściwy, zgodny z założeniami RPP". – Nie zapowiadamy z góry co będzie. Działamy stosownie do napływających danych – powiedział szef banku centralnego.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy w tej sprawie Glapiński ocenił, że taka stabilizacja może nastąpić na początku 2025 roku. – Jeśli na początku 2025 roku będziemy widzieli, ze jesteśmy w pasmie celu, albo zaraz będziemy w tym paśmie, to taka dyskusja będzie. Czy od razu przyniesie wynik w postaci obniżki stóp procentowych? Trudno powiedzieć, ale jest wtedy taka możliwość – powiedział prezes NBP.
Czytaj też:
Prezes NBP: Inflacja niestety może wzrosnąćCzytaj też:
Członkini RPP przekonuje, że stopy procentowe są zbyt niskie