-
Joe Biden spotkał się z Angelą Merkel. Rozmawiali m.in. o gazie z Rosji
Biały Dom wydał komunikat, w którym informuje, że prezdent USA Joe Biden spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Tematów rozmowy było kilka, wśród nich przepływ gazu ziemnego z Rosji.
-
Polacy boją się zmian w fotowoltaice, ale nawet teraz nie wykorzystują jej możliwości
W Polsce magazynowanie nadwyżek wyprodukowanej energii nie jest często stosowanym rozwiązaniem, a szkoda, bo pozwala zaoszczędzić w szczególności w okresie mniejszego nasłonecznienia, czyli jesienią i zimą.
Finanse i inwestycjeGospodarka -
W Polsce może zabraknąć węgla. Będziemy musieli kupić więcej w Rosji
Zimą Polska może być zmuszona do zwiększenia importu węgla, przede wszystkim z Rosji. Największy problem ze „stanami magazynowymi” ma Polska Grupa Energetyczna, która nie posiada własnych kopalń.
Firmy i rynkiGospodarka -
Sejm przyjął ustawę dotyczącą fotowoltaiki. Jest zmiana kluczowych terminów
Zmiany w fotowoltaice coraz bliżej. Sejm w piątkowe popołudnie przyjął projekt, który trafił do izby dzień wcześniej. Nowelizacja ustawy o OZE przeszła w błyskawicznym tempie.
Gospodarka -
Baltic Power tworzy bazę potencjalnych dostawców dla kolejnych etapów realizacji morskiej farmy wiatrowej
Kolejna konferencja dla firm zainteresowanych współpracą w zakresie dostaw potrzebnych do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej PKN ORLEN i Northland Power zostanie zorganizowana przez Baltic Power – spółkę odpowiedzialną za...
Artykuł sponsorowany -
Ustawa błyskawiczna. PiS w mniej niż 24h przepycha „poprawioną” nowelę Emilewicz ws. fotowoltaiki
Projekt ws. fotowoltaiki, który zaledwie w czwartek z hukiem upadł, może lada moment zostać – po „poprawkach” – uchwalony w Sejmie. Podsumowujemy wszystkie zmiany, które jednak dotkną przyszłych lub obecnych posiadaczy przydomowego PV.
GospodarkaKacper Świsłowski
-
Marek Suski zapomniał wyłączyć mikrofon. Jednego z posłów nazwał „mendą”
W Sejmie najłatwiej o wpadkę posłanki czy posła, gdy ci zapomną, że mają włączone mikrofony. Tym razem przydarzyło się to Markowi Suskiemu podczas posiedzenia komisji energetyki.
Wideo -
Rekordowe ceny gazu. Wiceminister wskazuje winnych
- Gazu brakuje, ponieważ podażą steruje Moskwa, a także mamy niestabilne źródła w postaci odnawialnych źródeł i bezwietrzną pogodę, która powoduje ubytki energii, np. z wiatru – na takie przyczyny drogiego gazu zwrócił uwagę Artur Soboń.
Finanse i inwestycjeGospodarka -
Jest trzeci oferent na budowę elektrowni jądrowej w Polsce. Tym razem z Azji
Koreańskie KHNP w I kwartale 2022 roku przedstawi ofertę Polsce ws. budowy elektrowni jądrowej. Koncern zamierza zaproponować swoje reaktory APR1400. Tym samym jest już trio firm, które chcą wygrać kontrakt.
Gospodarka -
Nie będzie zmian w fotowoltaice? Jadwiga Emilewicz wycofuje projekt
Od 1 stycznia 2022 roku miały wejść duże zmiany dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii. Wśród zmian były mniej korzystne zapisy dot. fotowoltaiki. Okazuje się, że projekt może przepaść.
Gospodarka -
Rosja rękami Gazpromu szantażuje Mołdawię. PGNiG deklaruje pomoc
Gazprom zaprzecza, by kilkukrotne podniesienie cen gazu było karą za to, że w ostatnich wyborach prezydenckich w Mołdawii zwyciężyła prozachodnia kandydatka. Mołdawia nie jest w stanie udźwignąć nowych cen. Rękę wyciągnął PGNiG.
Firmy i rynkiGospodarka -
Ropa naftowa nadal za ponad 80 dolarów za baryłkę. Jest szansa na obniżki cen
W bieżącym tygodniu zmiany nastrojów inwestorów na rynku ropy naftowej nabrały tempa. W środę zarówno cena ropy naftowej WTI, jak i notowania ropy naftowej Brent, spadły o ponad 2 proc., niwelując zwyżki z wcześniejszych kilku sesji.
PrzemysłGospodarka -
Gazprom wznowi dostawy gazu do Europy. Prezydent Putin oskarża USA o wzrost cen
Rosja kontynuuje swoją grę polityczną dostawami gazu. Prezydent Władimir Putin nakazał właśnie prezesowi Gazpromu wznowienie dostaw do Europy. Wskazał też priorytety.
Gospodarka -
Podwyżki rozłożone w czasie. Pomysł posła Suskiego, by uniknąć „szoku cenowego”
Drożejący na światowych rynkach gaz przełoży się na wyższe rachunki domowe. Aby nie fundować Polakom „szoku cenowego”, pojawił się projekt ustawy zakładający możliwość rozłożenia podwyżek w czasie.
Finanse i inwestycjeGospodarka -
Duda: Unia Europejska przygotowuje zabójczy program dla polskiej gospodarki. „Mówię: ani kroku wstecz”
Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność” nie ma wątpliwości. Pakiet klimatyczny Fit for 55 będzie zabójczy dla polskiej gospodarki. Zaapelował do rządu.
Gospodarka -
Polska elektrownia atomowa z francuską technologią? Kulisy spotkania prezydentów Dudy i Macrona
Prezydent Andrzej Duda spotkał się 27 października z francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem. Jednym z tematów rozmów była budowa pierwszej polskiej elektrowni atomowej i związana z tym oferta EDF.
Gospodarka -
Ważna decyzja w sprawie Nord Stream 2. Kreml ma powody do zadowolenia
Niemieckie Ministerstwo Gospodarki dało zielone światło dla certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Zdaniem urzędników jego uruchomienie nie stanowi zagrożenia dla odbiorców w Europie. Teraz wnioskiem zajmą się urzędnicy federalnej Agencji...
Firmy i rynkiGospodarka -
Tylko co czwarty Polak popiera elektrownię atomową. Ekspert wini... serial HBO
Tylko 38,8 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w naszym kraju – wynika z najnowszego badania UCE RESEARCH. Co ciekawe, jeden z ekspertów wini za to m.in. serial „Czarnobyl” produkcji HBO.
Gospodarka -
Fotowoltaika mniej korzystna. Co się zmieni w 2022 roku?
Nowe przepisy regulujące rozliczanie energii wyprodukowanej przez przydomową fotowoltaikę raczej nie wejdą w życie 1 stycznia 2022 roku, co nie zmienia faktu, że za kilka, najdalej kilkanaście miesięcy, prosumenci będą rozliczali się na...
Finanse i inwestycjeFirmy i rynkiGospodarka -
KE chce dowodów wstrzymania wydobycia w Turowie. Horała: Gra polegająca na uzurpacji uprawnień
Komisja Europejska wezwała polskie władze do przedstawienia dowodów na wstrzymanie prac wydobywczych w Turowie. Polska od początku mówiła jednak, że nie zamierza zamykać kopalni.
Gospodarka -
Droga energia. Problem mają wszyscy, ale zgody na działania w ramach Unii może nie być
Problem drogiej energii dotyka wszystkich państw UE, więc zaskakujący jest brak zgody na to, jak wspólnie zareagować na ten problem. Wspólne zakupy i rezerwy zostało sprowadzone do szkodliwego interwencjonizmu na rynku.
Finanse i inwestycjeGospodarka