W środę 5 czerwca Rada Polityki Pieniężnej podejmie decyzję dot. wysokości stóp procentowych. Ekonomiści jednak nie mają złudzeń i nie spodziewają się obniżek. Co więcej, coraz częściej padają hasła o tym, że decyzje dotyczące obniżenia stóp procentowych mogą zostać odłożone w czasie.
Czy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe?
W środę 5 czerwca poznamy stanowisko RPP w kwestii stóp procentowych. Ekonomiści przewidują, że nie będzie obniżek, a stopy zostaną utrzymane na tym samym poziomie. To niezbyt pomyślna wiadomość dla kredytobiorców, którzy z powodu inflacji muszą płacić dużo wyższe raty kredytów hipotecznych.
Kiedy obniżono stopy procentowe?
Rada Polityki Pieniężnej ostrożnie obserwuje gospodarkę i wskaźnik inflacji. Po raz ostatni podjęła decyzję o obniżce stóp procentowych w Polscew październiku 2023 roku. Stopa referencyjna została wtedy obniżona o 25 pkt bazowych i spadła do poziomu 5,75 proc.
Kredytobiorcy odczuli wtedy ulgę, a raty kredytów hipotecznych nieznacznie spadły. Od października 2023 roku stopy procentowe jednak są ciągle na tym samym poziomie, mimo że inflacja spada. RPP tłumaczy, że na poziom inflacji wpływa także wzrost wynagrodzeń, które urosły o ponad 11 procent w stosunku do 2023 roku. Z tego względu Rada Polityki Pieniężnej ostrożnie podejmuje decyzje.
Ekonomiści nie przewidują obniżenia stóp procentowych 6 czerwca, mimo że europejskie tendencje idą w innym kierunku. Specjaliści sądzą, że Europejski Bank Centralny w środę 6 czerwca wyda komunikat o obniżeniu stóp procentowych.
Czytaj też:
Prezes NBP: Inflacja niestety może wzrosnąćCzytaj też:
Frankowicze czekali na tę decyzję przez 9 lat. Dobrych wiadomości jest więcej