Znani amerykańscy finansiści wzięli udział w jednym z paneli na konferencji Future Investment Initiative w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Wydarzenie to nazywane jest „Davos na pustyni". Prezes JPMorgan Chase (JPM) Jamie Dimon stwierdził, że bardziej niż spowolnienie wzrostu gospodarczego w USA, martwi go sytuacja geopolityczna.
Recesja? „Poradzimy sobie z tym"
– Na horyzoncie jest wiele rzeczy, które są złe i mogą, ale niekoniecznie muszą wprowadzić Stany Zjednoczone w recesję. To nie jest najważniejsza rzecz, o której myślimy. Poradzimy sobie z tym. Bardziej martwiłbym się o geopolitykę dzisiejszego świata – powiedział Dimon.
Szef JPMorgan Chase sprecyzował, że ma na myśli wojnę na Ukrainie i napięte stosunki na linii USA-Chiny, gdzie Xi Jinping właśnie ugruntował swoją władzę, odsuwając na boczny tor urzędników, którzy naciskali na reformy i otwarcie drugiej co do wielkości gospodarki na świecie. – Relacje świata zachodniego martwiłyby mnie o wiele bardziej niż to, czy mamy do czynienia z łagodną czy nieco poważną recesją (w USA – red.) – podkreślił Dimon.
Prezes JPMorgan Chase ocenił, że relacje między USA a Arabią Saudyjską pozostaną silne, pomimo napięć, które nasiliły się po niedawnej decyzji OPEC+ o ograniczeniu produkcji ropy. – Arabia Saudyjska i Stany Zjednoczone są sojusznikami od 75 lat. Nie wyobrażam sobie, by jacyś sojusznicy zgadzali się na wszystko i nie mieli problemów. Przejdą przez to i pozostaną sojusznikami w przyszłości – powiedział Dimon.
Ray Dalio, założyciel funduszu hedgingowego Bridgewater, powiedział podczas panelu, że istnieje „egzystencjalne ryzyko wojny międzynarodowej”. W jego ocenie jednym z problemów jest brak amerykańskiego przywództwa. Brak silnego przywództwa – jak wskazywał – prowadzi w konsekwencji do chaosu „jaki widzimy na Ukrainie".
Na prawdopodobieństwo wystąpienia recesji w USA wskazywał David Solomon, dyrektor generalny Goldman Sachs.
Trudno wyjść z inflacji
– Nie ma wątpliwości, że od tego momentu warunki gospodarcze znacząco się zaostrzą – powiedział Solomon, odnosząc się do podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. – Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której inflacja jest osadzona, bardzo trudno jest z niej wyjść bez spowolnienia gospodarczego – dodał.
Uczestnicy panelu podkreślali, że największe wyzwania stojące przed biznesem wskazali rosnące stopy procentowe i problemy w relacjach między poszczególnymi krajami.
Czytaj też:
Katastrofalna sprzedaż mieszkań. Wyniki giełdowych deweloperów pokazują skalę tąpnięciaCzytaj też:
Jakie obligacje są dostępne w Polsce? Sprawdź rodzaje obligacji